Embernek lenni pontosan annyit jelent, mint felelősnek lenni. Érezni, hogy a kővel, melyet lehelyez, a világot építi tovább.

Antoine de Saint-Exupéry

A HYALURONSAV és a MEZOTERÁPIA

Rengeteg típusú hyaluronsavat ismerünk (más indikáció, más élettartam). Miért alkalmazható széles körben a kozmetikai gyakorlatban? Vegyünk különböző problémákat és nézzük, meg hogyan is hat valójában!

A ROSACEA esetén, mint tüneti szer alkalmazható, mert fokozza a szövetek turgorát, összenyomja a tágult kapillárisokat, így kevésbé lesz látható. Ebben az esetben a kóroki tényező a rosszul működő kapilláris rendszer, melynek fala ki van tágulva, így olyan anyagok jutnak ki a bőrbe, ami egyfajta gyulladást vált ki. Ezáltal indul meg egy olyan kör, amely immunológiai reakció, így kapilláris károsodás következik be. Visszértágulatos embereknél esetenként a visszerek mentén ekcéma alakul ki. Ez azért van, mert az elvékonyodott érfalon keresztül olyan anyagok jutnak ki a vérből, amelyek ezt a bőrproblémát okozzák. Emiatt nagyon hatásos a C-és B vitamin bevitele, mert a C-vitamin jó érfaljavító, a B-vitamin, pedig csökkenti a gyulladást. Visszatérve a rosaceára az eredményt fokozhatjuk RUTIN és MELIRUTOL hozzáadásával, mert ezek gátolják a hyaluronsav lebomlását (tehát tartósítjuk), jobban összenyomódnak a kapillárisok, így tünetileg csökken a rosacea, mert a kis erekből ez a fajta folyadékkiáramlás jelentősen csökken.

Nézzük meg kicsit a tudományos hátterét:

Testünk 65-70%-a víz. Ez fehérjékhez, vízmegkötő anyagokhoz van kötve, tehát egy kolloid oldat, egy kocsonya az egész szervezetünk. A legnagyobb mennyiségű víz, nem a vérünkben, hanem a kötőszövetünkben van (összetart, támaszt). Az érfalak, és csontok épsége a kötőszövettel van kapcsolatban. Megfelelő arányban kellenek a komponensek az ideális működéshez. A csontokban sok szervetlen só van a víz mellett, ezért kemény. A kollagén és elasztin mint szerves alkotórész kifőzhető belőle. Ha a rugalmas rostok maguktól nem bomlanának le, akkor öregkorunkra nem törnének el a csontjaink. Átalakul az összetétel, ezért lesz rugalmatlan, rideggé válik. A csecsemőknek hajlékonyak a csontjai. Mindent egybevetve a kötőszövet épségéhez köthető a ránctalanság, puhaság, feszesség. Az öregedés a kötőszövet öregedése. A kötőszövetet fenntartó sejtek a fibroblaszt sejtek melyek működése fontos a rugalmasság és feszesség szempontjából.

Hogy néz ki a kötőszövet?

Van egy vázrendszer (kollagén, elasztin, rácsrostok), lyukaiban vannak elszórva a kötőszöveti sejtek, a sejtek és rostok között, egy rugalmas, vízben gazdag alapállomány foglal helyet. Ez a kötőszöveti alapállomány vagy kötőszöveti mátrix, amely nagy vízmegkötő molekulákat tartalmaz (dermatánszulfát, kondoizonszulfát). Itt található a hyaluronsav, melynek jellegzetessége, hogy gélesíti a folyadékot. 1 g hyaluronsav 1000g vizet képes kocsonyás állapotban tartani. Ami a szervezetünkben termelődik, az egy humán hyaluronsav.

Ez nincs keresztkötésekkel stimulálva, nem alkot láncokat, viszonylag gyors a kicserélődése (a szervezet hya tartalma 1 hónap alatt megújul). Vagyis újból fel kell épülnie és le is kell bomlania. Tehát abból kell kiindulnunk, hogy addig van minden rendben, amíg a felépítés és a lebomlás mennyisége egálban van, de azért az sem mindegy, hogy ami felépül, az milyen minőségű. Mert épülhet rosszból, selejtből. Ahhoz, hogy a kötőszövet állapota megfelelően jó legyen fontos, hogy elegendő mennyiségű vízmegkötő anyagot tudjanak szintetizálni. Persze mondják, hogy sok vizet igyunk, de csupán annyi marad a bőrben, amennyit a kötőszövet meg tud tartani. Nagy energiát fordítunk arra, hogy a hámrétegünket rendben tartsuk, de sokkal jobban kell foglalkozni a bőr alatti kötőszövettel!

Amikor elmegyünk felvarratni az arcunkat, az csupán tüneti kezelés. Hiszen az izom, az ín, a lazarostos kötőszövet sorvadása már elindult. A bőr alatt atrófizál a kötőszövet, ezért megindul a vonzás irányába lefelé. Felvarráskor, amire ráfeszítjük a bőrt, azok a rétegek már megváltoztak, lesimultak az arckoponya jellegzetes dudorai, csökkent az izmok vastagsága. Karakterváltozás történik, ránctalanabb, de mégis más arcot kapunk, mint 20 évvel ezelőtt. Tehát ha elmegyünk felvarratni, le kell fogyni 5-10 kg-ot (csökkentjük a zsírtartalmat) és a műtét után felhízunk, így egy kötőszövet regenerációs kezelést is végzünk.

Ami a rostokat létrehozza, az a kötőszöveti sejt. Ugyanez termeli az alapállományt, de ezek a kötőszöveti sejtek bontják le azokat az anyagokat, amelyet létrehoztak. Ez a bonyolult enzimrendszer a METALLOPROTEINÁZOK rendszere, a kollagenáz, elasztáz, és a hyaluronidáz enzim, ami elemészti, amit létrehozunk, ezáltal tud az egész kötőszövet állandó mozgásban folyamatosan lebomlani, felépülni, kicserélődni. A legrosszabb, ha akadályozzuk a kötőszöveti sejtek működését. Lehet akaratlanul, egy szteroidos kezelés, sugár,citosztatikus kezelés alkalmával. Ilyen terápiák mellett nem tudunk eredményes kezelést nyújtani, mert sokkal erősebb a lebomlás, mint a megújulás.

Szoláriumnál is figyelembe kell vennünk, hogy rövid idő alatt nagy dózisban kapja a bőr az UV sugarakat, ez lassítja a kötőszövet regenerációját. Ilyenkor sok-sok szabadgyök keletkezik. Napozás alakalmával, ahol fényvédőt is használunk általában, folyamatos, gyengébb az intenzitás a méregtelenítő, DNS károsodás kijavítására több idő van. Minden egyes foton a DNS-ben kárt idéz elő, ezt a DNS-polimeráz enzimmel kijavítjuk. Nem mindegy, hogy 10 perc alatt vagy 3 óra alatt történik ez a mechanizmus. Erre lehet azt mondani, hogy a szoláriumban csökkentett UV B sugárzás van, viszont az UV B hatást potencírozza az UV A. Tehát felvetődik a kérdés, hogy lecsökkentett UV B egy megnövelt UV A mellett nem idéz-e elő több bőrkárosodást, mint a napfény?

Hogyan növelhetjük a bőrben a hyaluronsav mennyiségét?

  • A kötőszöveti sejtek hya termelő képességét növelhetjük ill. alapállományt, termelünk
  • Csökkentjük a lebomlás gyorsaságát
  • Pótoljuk


A Si-ról már régóta tudjuk, hogy kötőszövet stimuláló. Legnagyobb része embrionális korban épül be a szervezetbe, viszont valami miatt ez az életkor előrehaladtával csökken, emiatt a kötőszövet regeneráció is csökken. Nehéz a bevitele, mert nem igazán szívódik fel, a Si-oxid nem vihető oldatba. Nanotechnológiával állítják elő. Vannak olyan készítmények, amelyeket lehet enni vagy felkenni úgy is, felszívódik. Organikus vegyületekhez kötve nagy mennyiségben be lehet vinni (Conjoctil néven forgalmazza a MEDIST kft.).

A hyaluronsav bomlását többféleképpen lehet csökkenteni:

  • Hűtéssel, ez csökkenti az enzimatikus aktivitást.
  • Rezinátok alkalmazásával. Vannak olyan hyaluronsavak, amelyek össze vannak kötve rezinát- gyökkel. Ezt részben nehezen bontja a hya, részben önmagában gátolja a hya enzim működését.


Hogyan pótoljuk?

A ma használatos orvosi illetve kozmetikai hya-k nem emberi és nem növényi eredetűek. Régen kakastaréjból és vágóhídi hulladékból állították elő, amely sok szennyeződést tartalmazott. Most baktériumtelepekből vonják ki. A hya termeléséért felelős gént, átültették gyorsan és könnyen szaporodó COLI vagy STREPTOCOCCUS gennykeltő baktériumokba. Ezekből tisztítják ki a hyaluronsavat. Nem létezik olyan tökéletes eljárás, melynek során maradéktalanul ki tudják tisztítani a streptococcus. maradványokat. A hyaluronsav önmagában nem tud allergiát előidézni, de a baktérium"szennyeződés" miatt ilyen előfordulhat. Azoknál, akiknél pl. kezeletlen mandulagóc, sok éven át tartó strepto B hüvelyfolyás, orrmelléküreg-gyulladás előfordult, kedvezőtlenül reagálhatnak a baktérium maradványok miatt. Ha a szervezet olyan baktériummal találkozik, amely rossz helyre került rossz időben, egyre hergeltebb reakciót produkálhat. Ilyen korai allergia lehet ödéma, csalángöb képződés, ill. kontaktallergia a lyukasztás helyén (tűs mezo)

Volt olyan eset, amikor a rádiófrekvenciás kezelésnél nem történ allergiás reakció, de a dermaroller esetében igen! Miért történhet ilyen probléma esetenként?

  • Vagy nem visz át strepto maradványt a bőrön a rádiófrekvencia
  • Vagy a bőrnek van egy ún. fizikai urticariára való hajlama.


A mechanikai behatás indítja el allergén nélkül a csalángöb képződését. Vannak ilyen esetek (ugye van, akinek a hideg víztől dagad a keze, van, akinek a meleg víztől). Ilyenkor, hogy kiszűrjük mi a ludas száraz mezot érdemes végezni. Ha erre nem úgy reagál, akkor az elektroporézis nem viszi át.

A beinjekciózásnál használatos hyaluronsav nem egészen olyan, mint a mezoterápiás. A mezoterápiás keresztkötésekkel nem tabilizált, műanyag hozzáadott alkotókat nem tartalmaz.

Nehezebben bomlik le a hyaluronsav, ha a molekulák össze vannak kötve, tehát ha orvosi ráncfeltöltésről beszélünk. Ebben az esetben a hyaluronsavak össze vannak kötve nagy molekulatömegű szálakká, a szálak hálóba vannak vonva. Csinálnak egy apróbb hyaluronsavból álló hálót, és a kettőt összerakják. Ezáltal a hyaluronsav rosthálózatból lesz egy "szivacs", némi műanyag hozzáadásával.

Tehát a ráncfeltöltő hyaluronsav sem teljesen természetes, hiszen:

  • Láncokká van kapcsolva
  • Streptococcus maradványokat tartalmaz.
  • Műanyagok hozzáadásával, keresztkötésekkel stabilizálnak. Az már a gyártón múlik, mennyi műanyagot tesz bele.

A hyaluronsav molekula nagy a BŐRÖN KERSZTÜL NEM TUD FELSZÍVÓDNI. Elő kell segítenünk a felszívódást: 

  • elektroporációval
  • pisztolyos mezoterápiával
  • dermarollerrel
  • fényterápiával (hideg lézer)-orvosi hatáskör


Az alap hyaluronsav lebomlási ideje max 1 hónap, ezért kell a fenntartó kezelés. Elektroporézissel kevesebb megy be, mint a dermarollerrel, UH-GAL PEDIG NEM TUDJUK BEVINNI.


A fejbőr mezoterápia sajnos még nem elterjedt beavatkozás hazánkban, pedig nagyon sikeresen alkalmazható, látható eredmények születnek vele.

A "hajgyógyászok" a "csodakameráikkal" mindenféle kristályokról és eltömődésekről beszélnek, aminek nincs alapja.

A haj a fejbőr terméke, egy természetes elszarusodási folyamat. Amit a bőr és a hámréteg regenerálására használunk az egyúttal a fejbőr regenerálását, a hajnövekedést is tudja serkenteni (dermaroller, hajampullák). Fontos: A fejbőr a lokál készítmények tekintetében 100-szor jobb felszívóképességgel rendelkezik, mint a tenyér vagy a talp.

A mezoterápiás módszerrel csak és kizárólag olyan direkt erre a célra előállított hatóanyagokat szabad használni, amelyek analitikai (megközelítően 100%-os) tisztaságúak, sterilek, minden tartósító, színező, állagjavító és bárminemű más segéd anyagoktól ill. adalékoktól mentesek. Csak ilyenek használata megengedett minden esetben, amikor tűs vagy tű nélküli mezoterápiás módszerrel a börre felvitt hatóanyag(ok) penetrációját (behatolását) kívánjuk elérni.

Tehát hagyományos kozmetikumokat ezekkel a módszerekkel nem szabad használni, mert súlyos fertőzést vagy allergiás reakciót válthatunk ki!

mezoterapia.hu

Köszönet a sok segítségért Dr Kalmár Miklósnak!

2024-04-28 0 3356

Bemutatkozás

Responsive image

1997 óta vagyok a szakmában, ahol számos nézetre, tapasztalatra tettem szert, majd szépen kialakult egy bizonyos fajta szemléletem, mely szerint dolgozom, tanítok. Ezt szeretném megosztani veled, hátha segítséget nyújtok akár mint tanulónak, akár mint kollégának.

A kozmetikán belül is többféle álláspont létezik, érdemes velük megismerkedni! Érdeklődj a lehetőségek után, legyél kíváncsi! Ha valamit érdekesnek találsz és tudod hasznosítani építsd tovább, alakítsd ki a magad kis világát! Amennyiben ehhez hozzá tudok járulni azzal, hogy létrehoztam mindazt amit olvasol, akkor örülök, hogy segíthettem. Ha nem találtál semmi különöset, akkor hajrá, kutass tovább és kívánom sikerüljön célba érned!

Szeretettel: Rudolf Ibolya

Népszerű bejegyzések